Ścieżka przyrodnicza

Edukacyjna ścieżka przyrodnicza już od samego wejścia do Parku stwarza nieograniczone możliwości samodzielnego organizowania czasu. Rolę swoistego przewodnika odgrywa tu bowiem książka Emilia Dziubak pt. „Rok w lesie”, w której fabułę opowiadają nie słowa, a obrazy dostarczające mnóstwo fascynującej wiedzy o życiu leśnej flory i fauny, na przestrzeni całego roku z uwzględnieniem zmian zachodzących w przyrodzie. Ilustracje z książki można oglądać w formie bilbordów, znajdujących się w drewnianych wiatach edukacyjnych rozmieszczonych w kilku miejscach ścieżki. Ta oryginalna forma przekazu daje nieograniczone możliwości dla wyobraźni, ucząc przede wszystkim kreatywności oraz samodzielnego budowania narracji na podstawie oglądanych obrazów. Oprócz ilustracji z książki, we wiatach edukacyjnych znaleźć można ilustracje, zdjęcia, duże modele grzybów, gry zręcznościowe czy łamigłówki sprawdzające naszą wiedzę o świecie leśnej flory i fauny. 

Leśne alejki są przyjazne zarówno dla spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów czy rodziców z dziećmi w wózkach. Na spacer można zabrać również swojego czworonożnego przyjaciela. Są tylko dwa warunki – smycz i zachowanie porządku.   

Na ścieżce znajdziemy także wiele ciekawych atrakcji wkomponowanych w naturalny krajobraz tego miejsca:

  • łąkę motyli z trójwymiarowymi rzeźbami odzwierciedlającymi motyle i ważki w skali 50:1
  • strumień wodny z przestawkami, pompą, śrubą Archimedesa i korytkami
  • labirynt obrazujący życie zwierząt kopiących nory
  • wiklinowe rzeźby zwierząt – dzików, jeleni, sarenek, zajączków, lisów, bobrów i innych ssaków bytujących na terenie gminy oraz wiklinowe żeremia bobrów i gniazda bocianie
  • miejsca piknikowe – stoły i ławki w kształcie łódek przygotowane z myślą o tych, którzy zgłodnieli, potrzebują chwili wytchnienia czy po prostu bliższego kontaktu z przyrodą

… i wiele innych ciekawych atrakcji dających nieograniczone możliwości do aktywnego spędzenia czasu z dziećmi – drewniany plac zabaw, tyrolka, karuzela czy zwierzęca skocznia w dal.